Někdo musí projít spletitými cestami, aby se našel… a někdo má jasno od samého začátku. Do druhé kategorie patří i Bavllen. Její cesta k šití začala už v dětství a kráčí po ní dodnes. Nejraději má bavlnu a len, najdete u ní ale i dětské oblečení ze softshellu. Právě na něm může nejvíce popustit uzdu fantazii a plně rozvinout svoji kreativitu. Nahlédněte s námi. :)

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jmenuji se Terezie a žiji v malém městečku betlémů na Vysočině. Na Fleru prodávám pod značkou Bavllen.

Řekla bych, že moje cesta k tvůrčímu šití začínala už v dětství. Prvním mým vzorem se stala moje mamka, která byla hodně kreativní a často jsem ji viděla při práci za šicím strojem. Moc ráda jsem ji sledovala a koukala jí celé dny „pod ruce“. I moje babička hodně pletla a háčkovala – snažila se mě to naučit, ale tento druh tvorby mě neoslovil. V dětství jsem navštěvovala výtvarný obor na místní ZUŠ a kresba byla pro mě každodenní činností. Už před dokončením základního vzdělání jsem sedala za šicí stroj a rozhodování, jakým směrem se vydat, bylo celkem jasné.

 

 

 

 

 

 

 

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
„Ševče, drž se svého kopyta.“ Šití jsem studovala, protože mě bavilo, a to se prozatím nezměnilo. Pokud bych měla vyzvednout nějakou konkrétní část své tvorby, která mě nejvíce naplňuje, tak je to šití dětského oblečení, kde se dá nejvíce uplatnit kreativita a fantazie (kombinace barev, neskutečné množství vzorů, různé styly…).

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Všude kolem sebe. Určitě nejsem ten typ, který sleduje jen časopisy a módní trendy, to ne. Spíš tvořím to, co mě zrovna napadne. Občas, pokud zahlédnu na něčem zajímavý prvek, tak mi zůstane v hlavě a pokusím se jej rozvinout dle svého.

Ze začátku své tvorby jsem na zakázku šila hodně, ale momentálně už skoro vůbec nešiji. Zakázka je hodně časově náročná – často komplikovaná komunikace (i několikadenní), zhotovení konstrukce střihu, objednání konkrétního materiálu na přání...

 

 

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Nejlíp se mi tvoří doma v mé dílně. Vždy, když ráno úspěšně vypravím děti do školy a školky, tak utichne na chvíli celý dům. To si uvařím kávu a začnu pracovat. Než přijdou děti domů a můj střihací stůl a šicí stroje obsadí malí lego panáčci a autíčka, to už toho pak tolik neudělám.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není „jen“ koníček.
S blížícím se koncem rodičovské jsem přemýšlela o svém uplatnění. Pracovní příležitosti, které se nabízely, nesplňovaly má očekávání. Začala jsem si tedy pohrávat s myšlenkou nabídnout své výtvory. Když mě v mém rozhodování podpořil manžel, začala jsem. Zpočátku práce nebylo tolik, jak čas plynul a přestávala jsem stíhat, došlo mi, že šití není už jen mým koníčkem, ale i prací.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Nejvíce mi pomohlo asi moje vzdělání. Jsem vyučená dámská krejčová s maturitou, poté jsem vystudovala Textilní fakultu na TUL, kde jsem si své vzdělání prohloubila. Bavilo mě to a věděla jsem, že toto chci dělat. Práce v kanceláři za počítačem pro mě moc není, mám ráda akci: celý proces přípravy, výroby i propagace výrobku.

 

 

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
To je těžké. :) Každý výrobek je jiný. Nemůžu specifikovat.

Mám ráda přírodní materiály – bavlnu a len, proto se také moje značka jmenuje Bavllen. Ale jsem také matka tří dětí a vím z praktického hlediska, jak úžasné jsou funkční materiály. Často šiji i ze softshellu. Hlavně bundy a kalhoty jsou velice oblíbené a maminky si je moc chválí.

 

 

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
No, ono je to jednoduché se ohlédnout a říct: „Toto bych udělala jinak a tamto.“ Ale to už prostě nejde, ta cesta byla taková a nelze to změnit. Člověk musí udělat určité chyby, aby se z nich poučil. Spíš se snažím dívat do budoucna. Ale asi bych se tolik nebála a pustila se do šití po hlavě dřív.

 

 

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Jééé, těch je teda hodně. Fler je plný úžasných tvůrců, mám ráda keramiku od KERAMIKA S ÚSMĚVEM, šperky od petka-2007, plstěné drobnosti a šperky od tuitui, květinové dekorace od Růženky lauermannova, kabelky od MontMat.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Samozřejmě s rodinou. Děti rychle rostou, snažím si ten čas vychutnat. Kromě šití mám ráda cestování a dobrý film.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Ráda bych šila a měla malou dílnu s několika švadlenkami. Uvidím, co čas přinese.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Určitě se nebát a zkusit to.